Czym jest RVG?

Rentgen zębów może być obecnie wykonany różnymi metodami. W coraz większej liczbie gabinetów i klinik stomatologicznych na wyposażeniu znajdują się aparaty do radiowizjografii. Radiowizjografia to nowa metoda wykonywania rentgena zębów.

Jak wykonywane jest zdjęcie?

Radiowizjografia umożliwia wykonanie zdjęcie zębów bezpośrednio przez stomatologa. Po wykonaniu zdjęcia lekarz ma do niego wgląd natychmiast na ekranie komputera. Wykonane zdjęcie może być przez lekarza edytowane. Do dokumentacji medycznej zdjęcie RVG może zostać dołączone w postaci cyfrowej albo drukowanej.

Radiowizjografia wykonywana jest aparatem, w którym dawka promieniowania X jest znacznie mniejsza niż w tradycyjnym aparacie RTG. Zdjęcie RVG może być wykonane przed wieloma zabiegami, na przykład przed leczeniem kanałowym. Zdjęcie RVG umożliwia też oceną stanu oraz gęstości kości.

Jak wykonywane jest zdjęcie RVG?

RVG stomatologiczna to badanie bezinwazyjne i bezbolesne. Wykonuje się je przy pomocy ustnika wkładanego do ust pacjenta. Jest on skonstruowany w taki sposób, aby radiowizjografia stomatologiczna nie powodowała u pacjenta dyskomfortu.

Radiowizjografia stomatologiczna może być wykonywana u dzieci. Radiowizjografia cyfrowa jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Radiowizjografia cyfrowa wykorzystywana jest nie tylko w leczeniu, ale także diagnozowaniu próchnicy i chorób przyzębia. RVG znacznie ułatwia postawienie diagnozy i przyspiesza proces leczenia.