Nowoczesna technologia wykonywania RTG zębów

Nowoczesna technologia wykonywania RTG zębów

W diagnozowaniu i leczeniu chorób zębów i wad zgryzu od bardzo dawna wykonywany jest rentgen. Obecnie rentgen zębów może być wykonany nie tylko tradycyjną, ale także bardzo nowoczesną metodą. Metoda ta to radiowizjografia.

Na czym polega RVG?

Radiowizjografia zaczęto stosować już w latach 80. Przez ten czas radiowizjografia została udoskonalona i mocno rozwinięta. RVG stomatologiczna to zdjęcia rentgenowskie zębów, które zostały zapisane w postaci cyfrowej. Metoda ta ma bardzo wiele zalet.

Radiowizjografia stomatologiczna jest przede wszystkim metodą bardzo dokładną i szybką. Zdjęcie wykonywane jest bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Lekarz ma też do niego dostęp natychmiast po wykonaniu. Radiowizjografia stomatologiczna może być wykonana przed każdym skomplikowanym zabiegiem.

Gdzie się używa Radiowizjografa?

Zdjęcia RVG wykonuje się metodą bezinwazyjną. Aparat, który służy do wykonania zdjęć RVG emituje znacznie mniej promieniowania niż klasyczne aparaty RTG. Zdjęcia RVG są więc całkowicie dla pacjentów bezpieczne. Oczywiście należy wykonywać je tylko w uzasadnionych przypadkach. Radiowizjografia cyfrowa może być wykonywana u dzieci.

W wyjątkowych sytuacjach RVG cyfrowa może być wykonana także u kobiet w ciąży. Radiowizjografia cyfrowa jest badaniem bezbolesnym, sonda wykonująca zdjęcie może powodować jedynie niewielki dyskomfort. Dzięki radiowizjografii stomatologicznej diagnozowanie i leczenie trwa krócej. Jest też skuteczniejsze.