Podstawowe rodzaje lambrekinów

Podstawowe rodzaje lambrekinów

Każda osoba urządzająca mieszkanie marzy o tym, aby wyglądało ono przytulnie i po prostu ładnie. Jednym z elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę są okna – i to w całym mieszkaniu. Ich odpowiednie ozdobienie sprawia, iż całe wnętrze nabierze niebanalnego i bardzo ciekawego charakteru. Jednym z najczęściej wybieranych elementów ozdabiających okna są zasłony.

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na lambrekiny, które są harmonijną i bardzo stylową dekoracją. Czym jest lambrekin? Otóż jest to jest to oddzielny lub wszyty element zasłon, który jest umieszczony w górnej części okna po całej długości gzymsu. Kiedyś używano go do ozdabiania łóżek bogatych ludzi, a dzisiaj są to niezwykle eleganckie zasłony do salonu. Ale nie tylko. Może to też być świetny komplet zasłon do kuchni i innych pomieszczeń. I co ważne – są dostępne w kliku rodzajach, co pozwala dobrać je nie tylko do konkretnego wnętrza, ale też do indywidualnych upodobań. 

Czym jest lambrekin sztywny?

Pierwszym rodzajem lambrekinów są lambrekiny sztywne. Ten typ zasłon jest wykonany ze sztywnych i zachowujących swój kształt materiałów. W celu uzyskania dodatkowej gęstości bardzo często wykorzystuje się dodatkowo fizelinę lub dublerynę. Sztywne lambrekiny doskonale wyglądają w zestawie z tiulem lub klasycznymi zasłonami. Dobrze też pasują do tradycyjnych rolet i żaluzji. Wśród twardych odmian lambrekinów na uwagę zasługuje między innymi bando – tutaj tkanina jest naciągana na gęstą podstawę, która zazwyczaj jest wykonana z twardego materiału sztucznego lub drewna. 

Gdzie powiesić lambrekin miękki?

Innym rodzajem lambrekinów są lambrekiny miękkie, które zazwyczaj składają się z różnych draperii. Te najbardziej klasyczne lambrekiny miękkie składają się z prostego kawałku materiału, który jest zebrany z jednej strony w kształcie warkocza. Ten typ lambrekinów jest najbardziej popularny.

Jeżeli komuś nie odpowiadają ani lambrekiny sztywne ani miękkie, to może zdecydować się na te połączone, które składają się z dwóch oddzielnych części. Ten rodzaj lambrekinów pozwala stworzyć ciekawe wnętrze, a dodatkowo jest łatwy w pielęgnacji.