Dlaczego warto stosować membrany dachowe?

Dlaczego warto stosować membrany dachowe?

Współczesne dachy to bardzo skomplikowane konstrukcje. Dachy, które znajdziemy na nowo wybudowanych domach jednorodzinnych czy obiektach użyteczności publicznej składają się z kilku warstw. Dzięki temu w okresie lata dach doskonale chroni wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzewaniem się, a zimą ogranicza straty ciepła. Elementem bardzo ważnym wśród warstw składających się na dach jest membrana dachowa.

Jaką rolę pełni membrana?

Membrana dachowa jest warstwą dachu, która jest niewidoczna; nie oznacza to jednak, że można ją zlekceważyć, jest wręcz przeciwnie. Funkcja, którą pełni membrana dachowa jest bowiem bardzo ważna. Zastosowanie membrany dachowej chroni nie tylko konstrukcję dachu, ale także ułożoną warstwę termoizolacyjną przed wilgocią. Membrana dachowa odprowadza także wilgoć, która znajduje się w warstwie ocieplającej. Dzięki temu warstwa ta może doskonale wypełniać swoją rolę. Membrany dachowe stosuje się od strony zewnętrznej.

Warstwy składające się na membranę dachową

Membrany dachowe to materiały, które składają się z trzech warstw. Jedna z nich to warstwa funkcyjna, która ma zdolność do jednostronnego przepuszczania pary wodnej. Dwie pozostałe warstwy chronią tę pierwszą przed uszkodzeniami. Na rynku można dostać dzisiaj bardzo różne rodzaje membran dachowych, które różnią się między sobą funkcjonalnością. Do wyboru są między innymi membrany przeznaczone na balastowe, zielone i eksponowane. Każda z nich ma inne parametry techniczne. W efekcie różnią się one także ceną.