Nawożenie – ważny zabieg agrotechniczny

Nawożenie – ważny zabieg agrotechniczny

Niezwykle ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest nawożenie. Jest to jeden z czynników, który decyduje o wysokości przyszłych plonów. Dlatego nawozy (obecnie w dużej mierze sztuczne) są wykorzystywane we wszystkich uprawach, także sadowniczych. Korzystają z nich także działkowicze. Produkcja nawozów sztucznych to jeden z działów przemysłu chemicznego. Mimo że mamy w Polsce zakłady produkujące nawozy, to odbywa się również import nawozów.

Import nawozów: dlaczego jest potrzebny?

Nawozy są niezwykle ważnymi dla rolnictwa środkami produkcji. Dzięki nim można zwiększyć ilość i jakość plonów. Polski przemysł nawozowy zajmuje bardzo mocną pozycję w Europie i świecie jako producent nawozów mineralnych. W ostatnich latach ich zużycie bardzo mocno wzrosło, pojawiły się więc firmy, które zdecydowały się na import nawozów. Z uwagi na to, iż w Polsce nie ma złóż soli potasowej, największy import nawozów stanowią właśnie nawozy potasowe.

Import nawozów – jakie nawozy znajdziemy w ofercie?

Firmy, które zajmują się głównie importem nawozów sprowadzają je z krajów Europy Zachodniej i Wspólnoty Niepodległych Państw. W ofercie znajduje się między innymi sól potasowa oraz nawozy wieloskładnikowe. W ofercie są również nawozy NPK. W ich składzie znajduje się azot, fosfor oraz potas. Niektóre z nich wzbogacone zostały siarką. Doskonale dobrany stosunek poszczególnych składników sprawia, że nadają się one pod różne uprawy. Niewielka zawartość azotu sprawia, że można je stosować także jesienią. Wśród nawozów importowanych jest także fosforan amonu oraz mocznik.