Co to jest lambrekin?

Dekoracja okien w domu lub mieszkaniu to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Zasłony pełnią nie tylko funkcję czysto praktyczną (chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem), ale także stanowią niezwykle ozdobny element wyposażenia. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. Tutaj warto rozważyć zakup lambrekin, które na pewno nadadzą pomieszczeniu niebanalnego charakteru. Lambrekiny to nic innego, jak tradycyjne zasłony, które charakteryzują się niezwykle fantazyjnym upięciem. Co trzeba o nich wiedzieć?

Lambrekiny – podstawowe rodzaje

Eleganckie zasłony do salonu lub innych pomieszczeń w postaci lambrekin występują w dwóch podstawowych rodzajach:

  • lambrekiny sztywne, które są wykonane z bardzo gęstych i zachowujących swój kształt tkanin
  • lambrekiny miękkie, które zazwyczaj składają się z różnorodnych draperii

Połączeniem tych dwóch rodzajów lambrekin są lambrekiny mieszane, które składają się z dwóch oddzielnych części.

Do jakich pomieszczeń?

Wiele osób rozważających zakup lambrekinów zastanawia się, w jakich pomieszczeniach można je zawiesić. Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta – we wszystkich. Lambrekiny doskonale wyglądają nie tylko w salonie czy sypialni, ale także jadalni, łazience czy pokoju dziecięcym. Dodatkowo lambrekiny to świetny komplet zasłon do kuchni, w której może pełnić funkcje nie tylko ozdobne, ale też ochronne.

Jak wybrać eleganckie zasłony?

Lambrekiny to doskonała ozdoba każdego pomieszczenia. Jednak aby prezentowały się naprawdę dobrze, to muszą być wybrane w odpowiedni sposób. W tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na rozmiar. Tutaj chodzi o to, aby wszystkie elementy zmieściły się we wnęce okna, co zapobiegnie nieestetycznemu zwisaniu ich końców. Dodatkowo warto brać pod uwagę styl i charakter pomieszczenia, materiał, z którego wykonane są lambrekiny oraz kolor i fakturę.

Lambrekiny to zasłony, które mogą ozdobić każde pomieszczenie. Odpowiednio dobrane i zawieszane nadadzą pomieszczeniu oryginalnego charakteru i sprawią, że będzie się ono prezentować naprawdę dobrze.